Zdolność Kredytowa

Jakie są koszty Kredytu Hipotecznego?
Maj 8, 2018

Zdolność Kredytowa

Jeśli masz w planie kupić mieszkanie na kredyt, pierwszą kwestią, jaką warto zrobić jest przeanalizowanie swojej zdolności kredytowej, czyli określenie, na jaki kredyt możesz liczyć.
Pozwoli to sprecyzować jakiego mieszkania aktualnie poszukujemy, które cenowo będzie adekwatne do tego, na co nas będzie stać. Instytucje bankowe ograniczają bowiem kwotę, którą mogą pożyczyć danemu klientowi a zależy to od sytuacji finansowej każdego zainteresowanego. Bankom w pierwszej kolejności zależy, aby kredytobiorca był w stanie regularnie spłacać raty kredytu.

Zdolność kredytowa to szeroko przedstawione pojęcie i nie ma żadnego obiektywnego poziomu wartości, każdy bank ocenia to inaczej.
Maksymalny wolumen, jaki można pożyczyć zależy w dużej mierze od przypisanych warunków panujących w danym banku, jak również od ryzyka, jakie poszczególny bank jest w stanie zaakceptować.
W efekcie, może być tak, że w jednym banku możesz mieć zdolność kredytową na konkretną wyższą kwotę, a w innym możesz jej nie mieć. Niektóre instytucje bankowe są bardziej surowe pod tym względem, a inne mniej.
Efektem jest również znacząca różnica w warunkach kredytów – np. jeśli masz słabszą sytuacje finansową, to nawet jeśli bank udzieli Ci kredytu, będziesz musiał liczyć się z gorszymi warunkami ( np. z wyższym oprocentowaniem ). Bank w ten sposób rekompensuje sobie wyższe ryzyko, jakie przyjmuje poprzez wyższy przychód z kredytu.

Do kluczowych elementów, które banki biorą pod uwagę, sprawdzając zdolność kredytową wnioskodawcy należą:

  • okres, na jaki chcemy wziąć kredyt – im dłuższy, tym łatwiej go dostaniemy,
  • waluta kredytu ( warunki obliczania zdolności dla kredytów w walutach obcych są bardziej restrykcyjne, czyli dla tej samej kwoty kredytu w walucie Polskiej to zdolność kredytowa jest wyższa niż dla kredytu walutowego),
  • poziom stałych miesięcznych dochodów (im większe, tym lepsza zdolność kredytowa)
  • posiadam minimalny wkład własny
  • ile osób jest w gospodarstwie domowym
  • istotny jest też wiek i wykształcenie + wykonywany zawód i branża w jakiej pracujemy.
  • sposób uzyskiwania dochodu
  • obecne zobowiązania kredytowe (np. inne kredyty, limity w koncie, karty kredytowe)

Również brane są też zwykle pod uwagę inne czynniki, np. miasto, w którym mieszkamy lub zamierzamy kupić mieszkanie ( jeśli jest ono w lepszej lokalizacji, powiększa się szansa, że jego wartość wzrośnie, a co za tym idzie -> zabezpieczenie hipoteczne stanie się dla banku bardziej wartościowe), jak długo trwa okres zatrudnienia u obecnego pracodawcy ( zwykle wymagane jest minimum 3 miesiące ) i jeszcze wiele innych czynników.

 

Jeśli chcesz zbadać swoją zdolność kredytową, możecie skorzystać z mojej bezpłatnej pomocy, gdzie zbadam waszą indywidualną sytuację i przeanalizuję cały rynek finansowy a następnie wskażę najlepsze oferty banków oraz pomogę przejść przez cały proces pozyskania kredytu, aż do podpisania umowy i wypłaty kredytu.